+38 067 155 155 9

+38 095 484 260 9

Що таке ретиноїди?

Що таке ретиноїди?

Минулого разу ми разглядали "12 лучших увлажнителей для жирной, склонной к акне кожи"

Сьогодні відпомимо на питання Що таке ретиноїди?

Це назва речовин, що належать до вітаміну А.

Чому ретиноїди - це така тема, що обговорюється?

Тому що це один з дуже небагатьох інгредієнтів косметики, які справді можуть щось робити зі шкірою. А точніше – омолоджувати та вкрай ефективно боротися з акне. Вони використовуються вже дуже давно, але масово до косметики їх додавати стали кілька років тому. Тому що покупці стали розумними і дізналися, що мало що в косметиці правда може серйозно працювати, і екстрактом фіалки, зібраної на місяць, їх вже не вразити. Ретиноїди дуже добре вивчені, мають величезну доказову базу. Вони працюють, але є багато чинників.

Які бувають ретиноїди?

Вони поділяються на покоління, у кожному є сильніші та слабші форми. Часто будь-який ретиноїд називають ретинолом, тому що так звичніше та простіше.

Ретиноїди першого покоління

Ретинілпальмітат, ретинол, ретинальдегід, третиноїн (транс-ретиноєва кислота).

Третиноїн - найсильніший, тому що споріднений зі шкірою. Використовується у концентрації 0.025-0.1%.

Інші повинні спочатку перетворитися до третиноїну у шкірі, а потім уже працюють. Ланцюжок перетворення такий:

Ретинілпальмітат  >  Ретинол  >  Ретинальдегід  >  Третіноїн

Ретинілпальмітат спочатку повинен перетворитися на ретинол, потім на ретіанльдегід, і тільки потім на третиноїн.

Чим раніше в ланцюжку знаходиться речовина, тим вона слабша, тому що потрібно пройти більше ступенів перетворення, а під час перетворення якийсь обсяг "корисності" втрачається. Чим ближче в ланцюжку інгредієнт до третиноїну, тим ефективніший і агресивніший. Ретинілпальмітат у косметиці як омолоджуючий інгредієнт не працює, тому що практично не проникає у шкіру, навіть якщо його в кремі дуже багато. Якщо в антиейдж-засобі з ретиноїдами у складі є тільки він, це неефективний засіб, не купуйте його.

Ретинол і ретинальдегід вже цілком ефективні. Ретинол зустрічається найчастіше, зазвичай, у концентрації 0.15-1%. Чим вища концентрація, тим сильніший ефект і тим вищий ризик подразнення.

Ретинальдегід зустрічається рідше, тому що він дуже нестабільний (дякую за виправлення людині в коментарях).

Ретиноїдів другого покоління у косметиці не зустрічається.

Ретиноїди третього покоління – це Адапален (Діфферин) та Тазаротен.

Тазаротен найсильніший.

Адапален продається, але зустрічається лише в аптечних засобах. Зазвичай адапален призначають при акне, але як антивіковий інгредієнт він теж працює. Дуже сильної сухості та подразнень він не дасть (особливо при правильному супутньому догляді).

Ретиноїди третього покоління загалом у світі значно менш популярні, ніж ретиноїди першого, оскільки вони гірше вивчені і зазвичай їх призначають лише за акне і псоріазі.

Похідні ретиноїдів

Ретиніл ацетат, ретиніл ретиноат, гідроксипінаколон ретиноат.

Вплив похідних ретинолу не дуже добре вивчений, але загалом вони показують якісь результати. При цьому вони вкрай рідко подразнюють шкіру, тому добре підходять людям із чутливою шкірою, і з них зручно розпочинати використання ретиноїдів.

Останнім часом у косметиці часто зустрічається Hydroxypinacolone Retinoate (HPR). Вважається, що йому не потрібно конвертуватися в третиноїн і він працює сам собою. Виглядає як багатообіцяючий інгредієнт, але якихось конкретних даних щодо нього мало, хоч усі хороші.

Як ретиноїди омолоджують шкіру?

Ретиноїди діють на шкіру на різних рівнях. Якщо просто, вони змушують шкіру швидше оновлюватися. Якщо трохи складніше, то вони подають клітинам шкіри сигнал виробляти колаген, а колаген - це речовина, яка відповідає за пружність шкіри, і її вироблення та якість знижуються з часом. Ще ретиноїди прискорюють поділ клітин. Докладніше про це тут.

А як вони допомагають з акне?

Ретиноїди знижують вироблення шкірного жиру та розріджують його. Плюс оновлення шкіри теж досить добре впливає на акне. Поверхневі ретиноїди використовують при легкій та середній формах акне. При важкій - ні, тому що вони можуть завдати більше шкоди, ніж користі. Як використовувати ретиноїди при акне я писала тут.

Що вони ще можуть робити?

Провокують оновлення шкіри, а це означає, що вони можуть допомагати при тих станах, які потребують швидшого оновлення. Наприклад, при пігментації будь-якого типу, розтяжках та неглибоких шрамах.

Продовження у 2-й частині